Ponad 150 różnego rodzaju interaktywnych i multimedialnych instalacji zaaranżowanych na ponad 8 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej w pomieszczeniach dawnej maszynowni, pompowni, kotłowni, rozdzielni i chłodni.
Centrum Nauki i Techniki (CNiT) będzie jednym z najatrakcyjniejszych miejsc powstających w zrewitalizowanym kompleksie dawnej elektrowni EC1 w Łodzi. Funkcjonuje tu już m.in. planetarium, a od niedzieli będzie można dowiedzieć się także, jak powstaje prąd, zobaczyć struktury atomowe lub wybrać się w podróż na międzynarodową stację kosmiczną.
CNiT staje się jednym z największych i najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Trasy trzech ścieżek edukacyjnych zostały zaplanowane zarówno z myślą o dzieciach, młodzieży, jak i o dorosłych.
Pierwsza ścieżka to „Przetwarzanie energii”. Odnosi się do historii i charakteru miejsca. Ekspozycja ukazuje krok po kroku etapy działania elektrowni. Druga wystawa stała to „Rozwój wiedzy i cywilizacji”. Dzięki niej będzie można poznać różnorodne zjawiska z zakresu fizyki, chemii i nauk przyrodniczych pod kątem ich zastosowań w życiu codziennym – jak twierdzi dyrektor CNiT EC1 Paweł Żuromski. Trzecia ścieżka „Mikroświat – Makroświat” przybliża obiekty niewidzialne dla ludzkiego oka, takie jak struktury atomowe oraz odległy Wszechświat. Będzie można m.in. zobaczyć ziemię z okien międzynarodowej stacji kosmicznej i doświadczyć symulacji wyjścia na orbitę okołoziemską. Na tej ścieżce przygotowano dla zwiedzających kino sferyczne 3D, gdzie zostaną wyświetlone krótkie tematyczne filmy w szerszym kontekście ukazujące zjawiska oglądane wcześniej na wystawie.
„Zachowaliśmy z dużym pietyzmem elementy architektoniczne i wyposażenia dawnej elektrowni. Wyróżnia nas zachowanie równowagi pomiędzy historią a współczesnością. Wykorzystaliśmy najnowocześniejsze techniki informatyczne, audiowizualne, multimedialne, by ożywić dawne urządzenia” – wyjaśnił Żuromski.
Realizacja przedsięwzięcia trwała dwa lata i kosztowała 45,5 mln zł, w tym 18,3 mln zł dofinansowania z UE. Prezydent Zdanowska zdradziła, że w najbliższym czasie powstanie m.in. strefa laboratoriów, teatr eksperymentalny, strefa dla dzieci i audytorium. Szacuje się, że rocznie to miejsce przyciągnie ok. 400 tys. zwiedzających.
Z okazji otwarcia zaplanowano warsztaty i eksperymenty m.in. generowania prądu z owoców i warzyw, pokazy z użyciem mikroskopu stereoskopowego, a także prezentacje tworzenia kryształów lub chemicznych struktur w butelce.
K.O., źródło: PAP.