Japończycy do dzisiaj darzą naturę wielkim szacunkiem. Być może dlatego przyroda odwdzięcza się im najcudowniejszą paletą barw, ukrytą w koronach drzew i krzewów, płatkach kwiatów. Malownicze pejzaże ognistej czerwieni na wyspiarskim lądzie to sprawka krzewu kochia (łac. Bassia scoparia), zwanego mietelnikiem żakula lub cyprysikiem letnim, który kwitnie jesienią.
Widowiskowa metamorfoza rośliny
Mietelnik żakula należy do rodziny roślin komosowatych. Pochodzi z Europy Południowej i Azji Środkowej, a z czasem rozprzestrzenił się na inne obszary. Można go spotkać także w Polsce. Jest odporny na szkodniki i potrafi radzić sobie z suszą.
Ten ozdobny, jednoroczny krzew osiąga przeważnie wysokość 90 cm i przypomina wyglądem jałowiec. Jego łodygi są mocno rozgałęzione od samego dołu i układają się, tworząc piramidalne krzaczki.
Kochia ma bardzo wąskie jasnozielone liście. Co ciekawe, chociaż są igiełkowate, pozostają miękkie w dotyku. Srebrne włoski porastają zarówno łodygę, jak i liście.
Z nadejściem jesieni liście niektórych odmian zmieniają barwę na czerwoną. Nietypowo jak na rośliny jednoroczne, kwiaty krzewu są dość niepozorne, malutkie, czerwono-zielone, nie stanowią elementu dekoracyjnego. Skupione w kłębiki są umieszczone pojedynczo w kątach liści.
Bezkres „płonących krzewów”
Zmiana koloru z zielonego na intensywnie czerwony stała się jednym z powodów, dla których roślina zyskała przydomek „płonący krzew”.
Bajeczny widok około 36 tys. krzewów kochii zapiera dech w piersiach i przyciąga rzesze Japończyków i zagranicznych turystów do Nadmorskiego Parku Hitachi (jap. 国 営 ひ た ち ち 海 浜 公園), położonego w mieście Hitachinaka w prefekturze Ibaraki, we wschodniej części wyspy Honsiu.
Park to wyrafinowana uczta dla wielbicieli natury i spragnionych piękna estetów.
Przez cały rok krajobraz wzgórza Miharashi zmienia się jak w kalejdoskopie i zaskakuje kolorami. 190 hektarów tego niezwykłego miejsca można zwiedzać pieszo bądź na rowerze.
Każdego roku w Parku sadzi się ponad 30 tys. cyprysików letnich, by zachwycały najpierw nieskończonymi połaciami zieleni, a następnie „zapłonęły” czerwienią.
Źródła: Hitachi Seaside Park, Japan Info, RMF Classic, ozdobne.waw.pl, frix.pl, Ambasada Japonii w Polsce.