Choć początkowo ten dzień zapowiadał się normalnie, pozostanie zapewne na długo w pamięci robotników pracujących w kompleksie świątyń Jambukeswarar, położonym na utworzonej przez rzekę Kaweri wyspie Śrirangam na południu Indii.
W środę, 26 lutego, zabrali się za porządkowanie terenu nieopodal świątyni Akhilandeshwari, gdzie ma powstać kwiatowy ogród. Wycinali krzewy, przygotowywali grunt, zwykłe rutynowe czynności. Można sobie wyobrazić ich ogromne zdziwienie, gdy kopiąc ziemię, natknęli się na skarb. Na głębokości ok. 2 m znaleźli zapieczętowany, mosiężny dzban. Co kryło się w środku?
Tamil Nadu: 505 gold coins weighing 1.716 kg found in a vessel during digging at Jambukeswarar Temple in Thiruvanaikaval, Tiruchirappalli district yesterday. Coins were later handed over to the police. pic.twitter.com/1zYHJZ2MLd
— ANI (@ANI) February 27, 2020
Niespodzianka wydobyta spod ziemi
Pracownicy nie odmówili sobie przyjemności otworzenia naczynia, a ich oczom ukazały się dziesiątki złotych monet, które wypełniały dzban po same brzegi. Brzmi to jak bajka.
Uczciwi znalazcy zawiadomili przełożonych, a ci odpowiednie władze.
Zdarzenie miało miejsce w dystrykcie Tiruchirapalli (ang. Trichy), stan Tamilnadu. Specjaliści w asyście funkcjonariuszy policji przeliczyli zawartość dzbana. Jak przekazali tamtejsi urzędnicy, we wnętrzu odkryto aż 505 monet, z czego 504 mają mniejszy rozmiar i tylko jedna jest duża. Ich łączna waga wynosi 1,716 kg. Nie oszacowano jeszcze wówczas dokładnej wartości skarbu.
W oczekiwaniu na ekspertyzy archeologiczne
Przedstawiciele kompleksu świątyń, w którym dokonano znaleziska, poinformowali, że na monetach widoczne są różne inskrypcje i symbole. Część z nich została poczyniona po arabsku, co może świadczyć, że datują się na lata 1000-1200 n.e.
Archeolodzy zajmują się ustalaniem dokładnego wieku, a dane te pomogą poznać historię znalezionego skarbu. Został on zdeponowany w skarbcu.
Obiekty świątynne Jambukeswarar powstały około 1800 lat temu, za czasów panowania Kocengannana (Kochengi Chola), z południowoindyjskiej dynastii Ćolów, pochodzenia tamilskiego. Wiadomo, że w sanktuarium przez pewien okres składano donacje także w postaci ozdób, srebrnych i złotych monet.
Źródła: The New Indian Express, NDTV, Kopalnia Wiedzy, TimesTravel.