
Stephen Hawking zmarł w środę we wczesnych godzinach rannych w swoim domu w Cambridge (By NASA – Original. Source, StarChild Learning Center. Directory listing / domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1657641)
Światowej sławy brytyjski astrofizyk Stephen Hawking zmarł w środę w wieku 76 lat. O śmierci uczonego poinformowała jego rodzina.
Agencja Press Association opublikowała oświadczenie jego dzieci: Lucy, Tima i Roberta: „Jesteśmy pogrążeni w głębokim smutku śmiercią naszego uwielbianego ojca. Był wielkim uczonym i niezwykłym człowiekiem, którego spuścizna przetrwa wiele lat”. Uczony od lat cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne, był częściowo sparaliżowany i porozumiewał się z otoczeniem jedynie za pomocą syntetyzatora głosu.
Hawking był jednym z najsłynniejszych fizyków teoretycznych na świecie, powszechnie znanym. Jest autorem wielu rewolucyjnych teorii naukowych, w szczególności w dziedzinie astrofizyki. Jego książka „Krótka historia czasu” znalazła się na liście bestsellerów „Sunday Timesa” i utrzymywała się na niej przez 237 tygodni.
W ciągu trwającej ponad 40 lat kariery naukowej zajmował się głównie kosmologią teoretyczną, głównie czarnymi dziurami i grawitacją kwantową.
Razem z Rogerem Penrose’em opracował twierdzenia na temat istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności. Przedstawili teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie, które dziś znane jest jako promieniowanie Hawkinga lub Bekensteina–Hawkinga.
Hawking pracował jako profesor matematyki i fizyki na Uniwersytecie Cambridge oraz w Kalifornijskim Instytucie Technologicznym (Caltech) w Pasadenie. Był członkiem Królewskiego Towarzystwa Fizyki Teoretycznej.
Został odznaczony m.in. Orderem Imperium Brytyjskiego (ang. The Most Excellent Order of the British Empire) i Medalem Wolności (ang. Presidential Medal of Freedom), najwyższym cywilnym odznaczeniem w Stanach Zjednoczonych.
Jego publiczne wystąpienia, których nie unikał mimo swojej choroby, a także książki popularnonaukowe i własne odkrycia, przyniosły mu ogromną sławę akademicką.
Hawking wielokrotnie ostrzegał przed negatywnymi skutkami niekontrolowanego rozwoju. Ostrzegał o prawdopodobieństwie przymusowej emigracji ludzkości z Ziemi lub ewentualnej zagładzie.
K.O., źródło: PAP.