We wtorek i w nocy z wtorku na środę w różnych regionach Polski spadł śnieg. Zjawiska nieczęstego jak na maj można było doświadczyć m.in. na Warmii i Mazurach, w Tatrach, Beskidach i Bieszczadach.
Na Warmii i Mazurach śnieg spadł we wtorek w nocy. Grubość pokrywy śnieżnej w regionie wynosi od 1 do 5 cm. Choć śnieg topniał, to warunki drogowe mogą być trudne. W Olsztynie we wtorek rano śnieg utrzymywał się na dachach domów, na samochodach, trawnikach i drzewach.
W ciągu dnia we wtorek temperatura wyniesie 9 st. C. Synoptycy ostrzegają natomiast przed przymrozkami w nocy z wtorku na środę, do –1 st. C.
Powrót zimy w Tatrach
W Tatrach we wtorek nastąpiła zapowiadana zmiana pogody. Po słonecznym, ciepłym i wietrznym poniedziałku w górach zaczął padać śnieg. Biało zrobiło się również w Zakopanem.
Na Kasprowym Wierchu leży niemal 60 cm śniegu, a termometry na szczycie wskazują osiem stopni mrozu – powiedział PAP dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego. W Tatrach panowała zamieć. W ciągu minionej doby zanotowano podmuchy wiatru o prędkości do 120 km na godzinę.
W Tatrach obowiązuje też pierwszy, niski stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin.
W Zakopanem gwałtownie spadła temperatura. Jeszcze w poniedziałek termometry wskazywały ok. 20 st. C, a we wtorek zaledwie 1 st. ciepła.
Śnieg i śnieg z deszczem w Bieszczadach
Opady śniegu i śniegu z deszczem notowano w ostatnich godzinach w Bieszczadach. „Śnieg pojawił się m.in. powyżej górnej granicy lasu oraz m.in. w Cisnej w dolinach” – powiedział we wtorek rano ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jerzy Godawski.
„Rano termometry pokazywały od 1 st. C w Ustrzykach Górnych do 3 st. w Cisnej. W górach wieje słaby wiatr. Jest pochmurnie” – powiedział ratownik dyżurny.
Dodał, że „w położonych niżej miejscowościach widać na odległość około kilometra, a w górnych partiach widoczność może być ograniczona nawet do kilkudziesięciu metrów”.
Wybierający się w góry powinni pamiętać, że szlaki górskie są śliskie i błotniste. Wędrówki dodatkowo utrudnia mgła. Na wycieczki górskie trzeba zabrać ze sobą m.in. kaloryczne jedzenie, napoje, płaszcz przeciwdeszczowy oraz odpowiednie obuwie i odzież.
Turyści powinni także zachować co najmniej dwumetrowe odstępy. Nadal nie można korzystać z wiat. Nieczynne są również pola biwakowe.
Źródło: PAP.