Najcenniejsze ozdoby wczesnośredniowieczne ze zbiorów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie można od piątku oglądać na wystawie „Skarby wieków średnich” zorganizowanej w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Zwiedzający ekspozycję mogą zobaczyć ponad 400 zabytków prezentujących różne formy ozdób pochodzących z okresu wczesnego średniowiecza. Są to zarówno proste wyroby jubilerskie wykonane z brązu, jak również wyszukane przedmioty ze srebra i złota noszone jako symbol władzy i statusu społecznego.
„Zaprezentowane wyroby pokazują prawdziwy kunszt mistrzów jubilerskich wczesnego średniowiecza” – podkreśliła Dorota Pogodzińska z Działu Archeologii Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Wśród prezentowanych eksponatów znalazły się różne rodzaje ozdób: pierścionki, bransolety i naszyjniki, kolie z paciorków, misternie zdobione zausznice oraz bardzo popularne w wiekach średnich kabłączki skroniowe, które kobiety mocowały na nakryciach głowy. W muzealnych gablotach pokazano także rozmaitego kształtu zawieszki, krzyżyki, enkolpiony, czyli noszone na piersiach relikwiarze, oraz zapinki, dzwoneczki i wieszane na szyi miniaturowe toporki i ozdobne sprzączki do pasów.
Osobne miejsce na wystawie poświęcone jest doskonale zachowanym ozdobom, które wchodziły w skład skarbu odkrytego pod koniec XIX w. w miejscowości Borucin (województwo kujawsko-pomorskie). Tworzą go masywny łańcuch o zakończeniach uformowanych w stylizowane zwierzęce główki, lunula – zawieszka w kształcie półksiężyca – oraz bogato dekorowana kaptorga – rodzaj wieszanego na szyi pojemnika składającego się z pudełka i wieczka.
Ozdoby zaprezentowane na wystawie pochodzą z archeologicznych odkryć dokonanych w ciągu ostatniego stulecia na cmentarzyskach, grodziskach i w skarbach. Zostały znalezione w Polsce, na Białorusi i Ukrainie.
Ekspozycja „Skarby wieków średnich” przygotowana przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie od lat prezentowana jest w różnych polskich miastach, a także w Europie. Pokazywana była m.in. w Irlandii, Niemczech, Grecji.
W 2008 roku ekspozycja otrzymała nagrodę przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach XXIX edycji konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku – Sybilla, która jest najważniejszą formą uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie. W tym samym roku zdobyła także I miejsce w konkursie Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba.
Autorka: Ilona Pecka, PAP.