Amerykańska firma Rocket Lab wysłała 21 stycznia w Kosmos satelitę „Humanity Star” przypominającego wielką dyskotekową kulę. Satelita jest zbudowany z 76 paneli refleksyjnych odbijających promienie słoneczne, dzięki czemu ma być wyraźnie widoczny dla wszystkich ludzi na Ziemi. Celem tego projektu jest stworzenie poczucia braterstwa i wspólnoty losu między ludźmi, a także skłonienie wszystkich do chwili refleksji nad życiem.
„Niezależnie od tego, gdzie jesteście na świecie, bogaci czy ubodzy, czy uczestniczycie w jakimkolwiek konflikcie, czy żyjecie w pokoju – wszyscy będziecie w stanie zobaczyć na nocnym niebie jasny, migoczący obiekt ‘Humanity Star’ orbitujący wokół Ziemi. Mam nadzieję, że każdy, kto popatrzy na ‘Humanity Star’, spojrzy w przeszłość wszechświata, poczuje połączenie z miejscem, w którym się znajdujemy, i pomyśli trochę inaczej o swoim życiu, swoich działaniach i o tym, co jest naprawdę ważne” – napisał na stronie projektu założyciel Rocket Lab Peter Beck.
Ta okazja się więcej nie powtórzy
„Poczekaj, aż ‘Humanity Star’ znajdzie się nad tobą i zabierz swoich bliskich na zewnątrz, aby spojrzeć w górę i podumać. Być może poczujesz połączenie z ponad siedmioma miliardami ludzi, z którymi dzielisz miejsce na tej planecie” – tak opisuje cel swojego projektu Peter Beck.
„Humanity Star” ma metr wysokości i waży ok. 10 kg. Według jego twórców za dnia nie będzie widoczny, natomiast warto go podziwiać o świcie lub zmierzchu. W tym czasie przez krótki czas ma być nieznacznie jaśniejszy od otaczających gwiazd. Trasę lotu satelity można śledzić pod adresem thehumanitystar.com.
Nietuzinkowy satelita ma orbitować wokół Ziemi przez dziewięć miesięcy, zanim jego orbita się obniży i zacznie spadać na Ziemię. Ulegnie spaleniu w atmosferze, nie pozostawiając żadnych śladów na planecie.
„Humanity Star” będzie widoczny z tego samego miejsca na Ziemi zaledwie kilka razy w swoim dziewięciomiesięcznym cyklu życia. Według inicjatorów projektu jest to jednorazowe przedsięwzięcie. Dlatego tym bardziej warto zatrzymać się na chwilę, wyszukać satelitę na niebie i pozwolić sobie na chwilę zadumy nad niezwykłością wszechświata.
Źródła: thehumanitystar.com, astronomy.com, RMF Maxxx.