Prezydent Andrzej Duda powołał we wtorek nowych ministrów. Wicepremierem został Jacek Sasin, Elżbieta Witek – szefową MSWiA, Marian Banaś – ministrem finansów, Bożena Borys-Szopa ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej, a Dariusz Piontkowski – szefem MEN.
Ponadto szef kancelarii premiera Michał Dworczyk i były wiceminister sprawiedliwości Michał Woś zostali powołani na stanowiska ministrów – członków Rady Ministrów.
Sasin objął funkcję wicepremiera, pozostając szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów. Dotąd funkcję wicepremiera, obok szefa MNiSW Jarosława Gowina i ministra kultury Piotra Glińskiego, pełniła Beata Szydło, która w tegorocznych wyborach zdobyła mandat w Parlamencie Europejskim.
Witek zastąpiła na funkcji ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego. Marian Banaś został powołany na ministra finansów w miejsce Teresy Czerwińskiej. Bożena Borys-Szopa została ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej, zastępując Elżbietę Rafalską, a Dariusz Piontkowski objął tekę ministra edukacji narodowej w miejsce Anny Zalewskiej.
Wszyscy dotychczasowi ministrowie, z wyjątkiem Teresy Czerwińskiej, którzy we wtorek odeszli z rządu, w majowych wyborach uzyskali mandaty posłów do Parlamentu Europejskiego.
Sasin zapytany przez dziennikarzy po wtorkowej uroczystości o powody dymisji Czerwińskiej, poinformował, że ma ona objąć „inną, ważną funkcję państwową”. – To przejście do innych zadań – dodał nowy wicepremier, który pozostając szefem KSRM, będzie teraz odpowiadał za cały proces legislacyjny w KPRM.
Według informacji PAP z kancelarii premiera Michał Woś zastąpi w KPRM na stanowisku ministra ds. pomocy humanitarnej Beatę Kempę, która również uzyskała mandat w europarlamencie.
Podczas wtorkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent gratulował nowym ministrom nominacji „na jedne z najwyższych i najbardziej dostojnych urzędów, jakie są w Rzeczpospolitej”. Dziękował za to, że przyjmują na siebie trud i wielką odpowiedzialność związane z udziałem w rządzeniu Rzeczpospolitą na najwyższym poziomie, z realizacją władzy wykonawczej, z wzięciem na siebie odpowiedzialności za złożone zobowiązania.
Źródło: PAP.