Perkusista Davida Bowiego codziennie brał narkotyki – aż do lat 90., gdy jego życie uległo całkowitej przemianie

Sterling Campbell, perkusista z Nowego Jorku grający u boku brytyjskiego gwiazdora rockowego Davida Bowiego, mając lat dwadzieścia parę, prowadził bardzo nieumiarkowany styl życia – alkohol i tytoń były na porządku dziennym. Tkwił w błędnym kole aż do pewnego dnia w latach 90., kiedy to na swojej drodze napotkał coś cennego, co całkowicie zmieniło jego życie.

David Bowie ze Sterlingiem Campbellem grającym na perkusji w San Francisco w 2002 r. (<a href="https://www.theepochtimes.com/sterling-campbell-my-time-with-david-bowie_1941338.html">Mark Jeremy</a> / CC BY-SA)

David Bowie ze Sterlingiem Campbellem grającym na perkusji w San Francisco w 2002 r. (Mark Jeremy / CC BY-SA)

Sterling Campbell urodził się w 1964 roku w Nowym Jorku i od dzieciństwa grał na perkusji.

„Na perkusji gram całe życie, od 12. roku życia. Gra stała się częścią mnie” – powiedział Sterling NTD.TV.

Sterling Campbell, perkusista Davida Bowiego (<a href="https://www.theepochtimes.com/sterling-campbell-my-time-with-david-bowie_1941338.html">Benjamin Chasteen</a> / The Epoch Times)

Sterling Campbell, perkusista Davida Bowiego (Benjamin Chasteen / The Epoch Times)

W 1986 roku 22-letniemu Campbellowi nadarzyła się doskonała okazja, by wyruszyć w trasę z amerykańską piosenkarką Cyndi Lauper.

Od tego momentu jego kariera rock’n’rollowa wystartowała niczym rakieta. Zatrudniano go do pracy z wieloma wybitnymi artystami, w tym z Duran Duran, The B-52, Soul Asylum, Gustavo Ceratim i Davidem Bowie.

Z Davidem Bowie zaczął grać w 1992 roku. Gdy wspomina swoje pierwsze spotkanie z Davidem, określa je mianem „czegoś wspaniałego”.

„W końcu spotkałem mojego bohatera, był bardzo serdeczny i uśmiechnięty” – napisał Campbell w artykule opublikowanym wyłącznie w „The Epoch Times”.

Przez następne 14 lat kontynuował granie z Davidem.

Wyjście z uzależnienia narkotykowego

Chociaż Campbell był u świtu swojej kariery, czuł, że brakuje mu sensu życia. Codziennie wypalał dwie paczki papierosów, uzależnił się od narkotyków i alkoholu.

„Piłem co wieczór, codziennie paliłem papierosy i marihuanę, a czasami dodawałem do tego inne szalone narkotyki” – powiedział Campbell. „Robiłem tak każdego dnia, było to częścią mojego zawodu”.

Sterling Campbell, perkusista Davida Bowiego (zrzut ekranowy / <a href="http://www.ntd.tv/2017/07/28/how-to-completely-get-rid-of-drug-addiction-in-2-weeks-sterling-campbell-a-drummers-story/">NTD.TV</a>)

Sterling Campbell, perkusista Davida Bowiego (zrzut ekranowy / NTD.TV)

Przez wiele lat Campbell usiłował zerwać z tymi nałogami, ale po prostu nie mógł tego zrobić, aż pewnego dnia w 1998 roku natknął się na pewną starożytną praktykę kultywacji ze Wschodu.

Tego dnia, podczas spaceru po parku Riverside w Nowym Jorku, Campbell przeszedł obok grupy praktykujących, którzy wykonywali powolne, spokojne ćwiczenia.

Ćwiczenie medytacyjne w praktyce Falun Gong (Jeff Nenarella / The Epoch Times)

Ćwiczenie medytacyjne w praktyce Falun Gong (Jeff Nenarella / The Epoch Times)

Właśnie te ćwiczenia przyciągnęły jego uwagę. Podszedł więc porozmawiać z jednym z praktykujących i dowiedział się, że ćwiczą Falun Gong – praktykę doskonalenia umysłu i ciała, znaną również jako Falun Dafa.

„Rozmowa trwała, a ja, nie wiedząc czemu, zainteresowałem się tym, było to instynktowne odczucie”.

Powiedział, że kiedy wziął do ręki „Zhuan Falun” – najważniejszą książkę w Falun Dafa – i zaczął ją czytać, czuł się tak, jakby ta książka przemawiała do niego.

„Czytałem to i w to wierzyłem” – powiedział.

W tamtym momencie uświadomił sobie, że właśnie tego potrzebował.

Sterling Campbell wykonuje piąte ćwiczenie Falun Gong – medytację (The Epoch Times)

Sterling Campbell wykonuje piąte ćwiczenie Falun Gong – medytację (The Epoch Times)

Zaledwie dwa tygodnie po rozpoczęciu praktykowania Falun Gong jego życie zmieniło się o 180 stopni.

„Nie miałem już ochoty na palenie, picie ani branie narkotyków” – powiedział. „To była ogromna transformacja”.

Sterling Campbell, perkusista Davida Bowiego (<a href="http://en.minghui.org/html/articles/2004/2/12/45046.html">en.minghui.org</a>)

Sterling Campbell, perkusista Davida Bowiego (en.minghui.org)

Ta praktyka pomogła mu stać się lepszym człowiekiem i muzykiem.

„Jako człowiek podnosiłem swoje standardy – tu uczysz się stawiać innych na pierwszym miejscu. Tu całkowicie chodzi o twoje serce” – powiedział Campbell w wywiadzie opublikowanym w szkockim dzienniku „Metro”, 27 listopada 2003 roku. „Wkładam teraz więcej serca w muzykę Davida, jestem bardziej bezinteresowny”.

David Bowie ze Sterlingiem Campbellem grającym na perkusji w San Francisco w 2002 r. Bęben basowy Campbella ma naklejone chińskie znaki Prawda, Życzliwość, Cierpliwość (<a href="https://www.theepochtimes.com/sterling-campbell-my-time-with-david-bowie_1941338.html">Mark Jeremy</a> / CC BY-SA)

David Bowie ze Sterlingiem Campbellem grającym na perkusji w San Francisco w 2002 r. Bęben basowy Campbella ma naklejone chińskie znaki Prawda, Życzliwość, Cierpliwość (Mark Jeremy / CC BY-SA)

Odtąd praktykowanie Falun Gong stało się integralną częścią jego życia. Za każdym razem, gdy występuje na scenie, przynosi ze sobą specjalny zestaw bębnów basowych z chińskimi znakami „Prawda, Życzliwość, Cierpliwość” – są to zasady Falun Gong.

„Ludzie zawsze chcą jakoś wyrazić siebie. Ja chcę mieć coś pozytywnego naklejonego na bębnie i mówić ludziom, jakim jestem człowiekiem – powiedział Campbell.

Podnoszenie świadomości społecznej podczas trasy koncertowej Davida Bowiego

Campbell był częścią zespołu Davida Bowie podczas jego ostatniej wielkiej trasy koncertowej po całym świecie – Reality Tour, która rozpoczęła się 7 października 2003 roku w Forum Copenhagen w Danii. W ciągu dziewięciu miesięcy odwiedzili ponad 100 miast.

„Według mnie była to najlepsza trasa i na zawsze pozostanie w mojej pamięci” – wyznał Campbell. „Śmialiśmy się często”.

David Bowie w Forum Copenhagen podczas koncertu na trasie The Reality Tour, 7.10.2003 r. (<a href="https://www.theepochtimes.com/sterling-campbell-my-time-with-david-bowie_1941338.html">Nils Meilvang</a>/AFP/Getty Images)

David Bowie w Forum Copenhagen podczas koncertu na trasie The Reality Tour, 7.10.2003 r. (Nils Meilvang/AFP/Getty Images)

W tym samym czasie, gdy David dawał koncert, Campbell organizował stoisko dla grupy non profit „Przyjaciele Falun Gong” nieopodal wejścia do sali koncertowej.

Korzystając z tej okazji, praktykujący Falun Gong, którzy obsługiwali stoisko, podnosili świadomość społeczną wśród przechodzących obok ludzi w kwestii prześladowań, na jakie narażeni są ludzie ćwiczący tę praktykę w Chinach. W tym samym czasie Campbell opowiadał mediom o swoich doświadczeniach związanych z jego aresztowaniem w Chinach za wyrażanie poparcia dla Falun Gong.

Według Centrum Informacyjnego Falun Dafa miliony praktykujących Falun Gong zostało aresztowanych i zatrzymanych, odkąd 20 lipca 1999 roku Komunistyczna Partia Chin rozpoczęła brutalne prześladowania w celu wykorzenienia tej praktyki. Szacuje się, że w Chinach było od 70 do 100 mln zwolenników Falun Gong, a Komunistyczna Partia Chin uznała jego popularność za zagrożenie dla swoich autorytarnych rządów i ideologii ateizmu.

Społeczność międzynarodowa od dawna nie zdawała sobie sprawy z działań KPCh, z kampanii dezinformacji mającej na celu zdyskredytowanie praktyki, a tym bardziej z usankcjonowanego przez państwo procederu grabieży organów, na który narażeni są praktykujący Falun Gong.

Sterling Campbell (<a href="http://photo.minghui.org/selected-En/u_clarify_truth/2631311420351.htm">photo.minghui.org</a>)

Sterling Campbell (photo.minghui.org)

W lutym 2002 roku Campbell wraz z grupą liczącą około 60-70 innych praktykujących Falun Gong udał się do Chin, aby powiedzieć Chińczykom, że „Falun Dafa jest dobre”.

„Odwagi dodali mi praktykujący Falun Gong z Chin. Nawet w tak trudnej sytuacji odważnie wystąpili naprzód, aby wyjaśnić ludziom prawdę o Falun Gong. Udanie się na plac Tiananmen praktykujących z Zachodu miało zwrócić na to większą uwagę” – powiedział Campbell portalowi Minghui.org.

Ostatecznie został zatrzymany i wydalony z Chin.

Sterling Campbell (<a href="http://en.minghui.org/">en.minghui.org</a>)

Sterling Campbell (en.minghui.org)

„Złapali nas i zabrali na posterunek policji, gdzie spotkaliśmy się z brutalną przemocą” – wspomina Sterling.

„To był ten niesamowity okres dwóch tygodni, kiedy to przez tydzień przetrzymywała mnie policja w Chinach, a w następnym tygodniu dawałem występ z Davidem dla Tibet House US Cultural Center w Carnegie Hall”.

David, zwolennik Amnesty International, troszczył się o prawa człowieka i opowiadał się za wysiłkami Campbella.

„Bardzo je popierał” – powiedział Campbell.

„Był filantropem. Troszczył się o wiele rzeczy, dbał o prawa człowieka i wiedział, co się dzieje na świecie”.

 David Bowie w Tweeter Center pod Chicago w Tinley Park, IL, USA 8.08.2002 r. (By Photographer: Photobra|Adam BielawskiDerivative work: Y2kcrazyjoker4 – David-Bowie_Chicago_2002-08-08_photoby_Adam-Bielawski.jpg, CC BY-SA 3.0 / <a href="https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20555062">Wikimedia</a>)

David Bowie w Tweeter Center pod Chicago w Tinley Park, IL, USA 8.08.2002 r. (By Photographer: Photobra|Adam BielawskiDerivative work: Y2kcrazyjoker4 – David-Bowie_Chicago_2002-08-08_photoby_Adam-Bielawski.jpg, CC BY-SA 3.0 / Wikimedia)

Niestety David zmarł na raka wątroby dwa dni po wydaniu swojego ostatniego albumu „Blackstar”, 10 stycznia 2016 roku.

„David był szczerym człowiekiem, jedynym w swoim rodzaju” – powiedział Sterling.

„David pozwalał mi i pozostałym muzykom być sobą. […] Szanował moje przekonania i chciał, aby wszyscy, którzy byli w coś zaangażowani, wyrażali to. Możliwość pracowania dla Davida była prawdziwym zaszczytem i czymś, co zawsze będę cenić”.

Zobaczcie wideo:

Więcej informacji o Falun Gong znajdziecie na stronie www.falundafa.org.

Tekst oryginalny link do artykułu: http://inspiring.ntd.tv/persecution-in-china/david-bowies-drummer-did-drugs-every-day-but-in-1990s-something-turned-his-life-around.html

Tagi:

Drogi Czytelniku,

od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), w skrócie nazywane RODO.

W myśl tych przepisów, abyśmy mogli nadal dostarczać Ci treści naszego serwisu oraz pracować nad jego rozwojem, np. mierzyć jego zasięg, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych przez pliki cookies, które podczas przeglądania naszych stron zapisują się na urządzeniu, z którego korzystasz.

Na dole niniejszej informacji znajduje się przycisk, którym możesz potwierdzić swoją zgodę. Twoje dane będą wykorzystywane w celach marketingowych oraz analitycznych. Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie O prywatności.

Administratorzy danych i podmioty, którym będziemy powierzać przetwarzanie Twoich danych

Administratorem danych jest Fundacja „Nowa Epoka”, więcej infomacji znajdziesz na naszej stronie O prywatności.
Informacje o podmiotach, którym będziemy powierzać przetwarzanie Twoich danych także znajdziesz na stronie O prywatności.

W jakim celu będziemy przetwarzać dane:

  • analitycznym
  • by lepiej dopasować treści redakcyjne do Twoich zainteresowań
  • by zapobiec (np. poprzez wykrywanie botów) ewentualnym nadużyciom w usługach i zapewnić bezpieczeństwo korzystania z serwisu.

Zgodnie z nowymi przepisami masz prawo w dowolnym momencie wycofać swoją zgodę, żądać usunięcia Twoich danych. Jak to zrobić, opisujemy na stronie O prywatności.

Podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych

Każde przetworzenie Twoich danych osobowych musi mieć oparcie w odpowiednich przepisach. I tak, podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celach analitycznych oraz w celu zapewnienia bezpiecznego i niezakłóconego korzystania z serwisu jest tzw. uzasadniony interes administratora, opisany w art. 6 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE), tzw. RODO. W pozostałych przypadkach przetwarzanie Twoich danych będzie się odbywać na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Jeśli więc zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych przez pliki cookies, które podczas przeglądania naszych stron zapisują się na urządzeniu, z którego korzystasz, kliknij w poniższy przycisk.