Parlament Europejski przyjrzy się potrzebie dokonywania zmiany czasu

Dyrektywa z 2001 r. harmonizuje datę i czas wprowadzenia czasu letniego we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Na zdjęciu siedziba Parlamentu Europejskiego w Strasburgu (hpgruesen / Pixabay)

Dyrektywa z 2001 r. harmonizuje datę i czas wprowadzenia czasu letniego we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Na zdjęciu siedziba Parlamentu Europejskiego w Strasburgu (hpgruesen / Pixabay)

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję, w której wzywa do przeprowadzenia dogłębnej oceny zmiany czasu, dokonywanej dwa razy do roku, i jeśli to konieczne, wprowadzi zmiany w przepisach.

Europosłowie zwrócili uwagę, że choć badania nie dały jednoznacznych wyników, wskazują jednak na negatywne skutki tej praktyki dla ludzkiego zdrowia. Dlatego wezwali Komisję Europejską do przeprowadzenia dogłębnych badań nad dyrektywą w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego i jeśli to okaże się konieczne, do przygotowania propozycji jej zmiany.

– Po raz pierwszy Parlament Europejski głosuje rezolucję, wzywającą do skończenia ze zmianami czasu. […] W krajach członkowskich jest wiele inicjatyw apelujących o skończenie z tym procederem – mówił na konferencji prasowej poprzedzającej głosowanie w Strasburgu europoseł Pavel Svoboda. – Wiele parlamentów narodowych zajmuje się tą sprawą i czeka na nas, żebyśmy na poziomie UE w ramach swoich kompetencji dokonali rozstrzygnięcia – powiedział Svoboda.

O ustaleniach dotyczących czasu letniego mówi unijna dyrektywa z 2001 roku, która harmonizuje datę i czas jego wprowadzenia we wszystkich państwach członkowskich. Uzasadnieniem jest sprawne funkcjonowanie nie tylko transportu i komunikacji, lecz także innych sektorów przemysłu, które wymagają stałego, długookresowego planowania.

Obecnie godzinę zmienia się w ostatni weekend marca i października. Do PE trafiają setki petycji niezadowolonych z tego stanu rzeczy obywateli. KE wiele razy odpowiadała na pytania w tej sprawie, za każdym razem jednak odmawiając zajęcia się nią dogłębnie.

W kraju kwestią zmiany czasu zajmował się z inicjatywy PSL Sejm. Ze względu na regulacje unijne sprawa została jednak zatrzymana.

M.J., źródło: PAP.

Tagi:
Witryna używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. zamknij