Norwescy naukowcy poinformowali o odkryciu najstarszego na świecie kamienia runicznego, mogącego mieć nawet 2000 lat. Według archeologów nagrobny piaskowiec z inskrypcją, o wymiarach 31 na 32 cm, powstał kilkaset lat wcześniej niż inne znane tego rodzaju obiekty.
Jak podało Muzeum Historii Kultury w Oslo, datowanie radiowęglowe pokazuje, że znajdujący się na północny zachód od stolicy Norwegii grób w Hole z kamieniem runicznym pochodzi z lat 1-250 n.e.
„Sądziliśmy, że pierwsze kamienie runiczne pojawiły się w Norwegii i Szwecji w IV lub V stuleciu n.e., ale teraz okazuje się, że mogą być starsze i mogły powstać w czasach Jezusa Chrystusa” – podkreśla prof. Kristel Zilmer z Muzeum Historii Kultury.
The dream of all runologists! Keep you eyes peeled for @Kristel_Zilmer‘s thread later! #runic https://t.co/7WqA5xx3gN
— Kulturhist. museum (@Kulturhistorisk) January 17, 2023
Według ekspertki odkrycie „daje nowy wgląd w rozwój pisma runicznego i jego użycia we wczesnej epoce żelaza”. Na kamieniu widoczny jest napis „idiberug”.
„Tekst prawdopodobnie odnosi się do kobiety zwanej Idibera, a inskrypcja może oznaczać ‘dla Idibery’” – uważa prof. Zilmer.
Pochówek z głazem runicznym odkryto w Hole jesienią 2021 roku podczas prac archeologicznych na cmentarzysku z epoki żelaza, prowadzonych w związku z rozbudową infrastruktury kolejowo-drogowej. Od tego czasu trwało datowanie znaleziska.
W Skandynawii zachowało się kilka tysięcy głazów z inskrypcjami runicznymi, ale głównie z epoki Wikingów. W Norwegii znaleziono tylko ok. 30 kamieni runicznych z okresu rzymskiego i wędrówki ludów (do ok. 550 roku).
Najstarszy na świecie kamień runiczny, nazwany od miejsca odnalezienia Svingerudsteinen, zostanie udostępniony zwiedzającym Muzeum Historii Kultury w Oslo od 21 stycznia.
Źródło: PAP.