Ministerstwo Finansów przypomina aktualne zasady opodatkowania kryptowalut i zapowiada zmiany przepisów

Ministerstwo Finansów pracuje nad nową formą opodatkowania kryptowalut (Make-someones-day / Pixabay)

Ministerstwo Finansów pracuje nad nową formą opodatkowania kryptowalut (Make-someones-day / Pixabay)

W poniedziałek na stronie Ministerstwa Finansów ogłoszono, że trwają prace nad nową formą pobierania podatku od kryptowalut. MF poinformowało także, jak wygląda obecnie obowiązujący sposób opodatkowania kryptowalut.

Z wcześniejszego komunikatu ministerstwa wynika natomiast, że w rocznym PIT należy wykazać także przychody ze sprzedaży lub zamiany kryptowalut, takich jak m.in. bitcoin, litecoin czy ether. Według MF obrót kryptowalutami ma swoje skutki nie tylko w podatku dochodowym od osób fizycznych, lecz także w podatku od towarów i usług (VAT) oraz od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Jak kwalifikowane są źródła dochodu pochodzące z obrotu kryptowalutami

Według Ministerstwa Finansów przychody z obrotu kryptowalutą mogą być zakwalifikowane do źródła przychodów z tytułu praw majątkowych albo pozarolniczej działalności gospodarczej. Resort finansów tłumaczy, że obrót kryptowalutami generuje przychód m.in. w przypadku sprzedaży kryptowaluty (zamiany kryptowaluty na walutę tradycyjną, np. złotego, euro, dolara amerykańskiego), zamiany kryptowaluty na inną kryptowalutę, na towar lub na usługę.

„Zamianę kryptowaluty należy traktować jako formę jej odpłatnego zbycia, analogicznie jak zamianę jakichkolwiek innych praw majątkowych, np. wierzytelności” – poinformowano. „Przychód z odpłatnego zbycia kryptowaluty w drodze umowy sprzedaży lub zamiany – kwalifikowany do przychodów z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy PIT – powstaje w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika pieniędzy (waluty tradycyjnej), innej kryptowaluty, towaru czy wykonania usługi” – czytamy dalej w komunikacie.

Wyjaśniono, że dochody z obrotu kryptowalutą zakwalifikowane do praw majątkowych opodatkowane są na zasadach ogólnych według skali podatkowej i wykazywane w zeznaniu PIT-36. Natomiast dochody z obrotu kryptowalutą będące dochodami z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegają łączeniu z innymi dochodami z tego źródła przychodów. Wówczas dochód (stratę) z tego tytułu należy wykazać w PIT-36 lub PIT-36L (podatnicy opodatkowani 19-proc. stawką).

Źródła: PAP, MF.

Tagi:
Witryna używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. zamknij