Kojący dotyk. Trzymanie za dłoń niweluje ból

Badania, których wyniki opublikowano w „Proceedings of the National Academy of Sciences”, ukazują potęgę ludzkiego dotyku i empatii (Anna_Sunny / Pixabay)

Badania, których wyniki opublikowano w „Proceedings of the National Academy of Sciences”, ukazują potęgę ludzkiego dotyku i empatii (Anna_Sunny / Pixabay)

W „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS) ukazał się artykuł, w którym naukowcy wykazują, że kiedy bliskie sobie osoby trzymają się za ręce, synchronizują się ich fale mózgowe. Konsekwencją tego zjawiska jest uśmierzenie bólu.

Dotyk wpływa na lepszą synchronizację fal mózgowych partnerów

Ponadto naukowcy z Uniwersytetu Kolorado w Boulder w Stanach Zjednoczonych i izraelskiego Uniwersytetu Hajfy zaobserwowali zależność, że im więcej empatii odczuwa jeden partner w stosunku do drugiego, tym lepiej ich fale mózgowe zestrajają się ze sobą.

Jak komentuje współprowadzący badania Pavel Goldstein z „Proceedings of the National Academy of Sciences”: – We współczesnym świecie wynaleźliśmy sporo nowoczesnych sposobów komunikowania się, przez co zanikają bezpośrednie fizyczne interakcje między ludźmi.

W opinii naukowca omawiana publikacja obrazuje potęgę ludzkiego dotyku.
Otrzymane dane empiryczne wpisują się w zyskujący coraz większą popularność nurt badań dotyczący zjawiska interpersonalnej synchronizacji. Fenomen ten powoduje, że ludzie na poziomie fizjologii stają się odzwierciedleniem osób, z którymi przebywają.

„Potęga ludzkiego dotyku”

To pierwsze badania, w których naukowcy obserwowali synchronizację fal mózgowych w kontekście odczuwania bólu, prezentujące nowe spojrzenie na rolę oddziaływań mózgu na mózg innej osoby w wywołanej dotykiem analgezji, czyli zniesieniu czucia bólu.

Dostrzeżono, że dotyk bliskiej, empatycznej osoby powodujący zestrojenie fal mózgowych obu partnerów może przyczyniać się do niwelowania bólu.

Przebywanie obok siebie bliskich sobie ludzi wywołuje synchronizację fal mózgowych (Pexels / Pixabay)

Przebywanie obok siebie bliskich sobie ludzi wywołuje synchronizację fal mózgowych (Pexels / Pixabay)

Do rozpoczęcia badań zainspirowało Pavla Goldsteina doświadczenie, jakie przeżył podczas narodzin swojej córki. Odkrył wówczas, że kiedy trzymał żonę za rękę w czasie porodu, łatwiej jej było poradzić sobie z bólem.

Naukowiec tłumaczy: – Chciałem zbadać to zjawisko w laboratorium. Czy rzeczywiście można zmniejszyć czyjś ból za pomocą dotyku, a jeśli tak, to jak to się dzieje?

W badaniu uczestniczyły 22 pary w wieku 23-32 lata, których związek trwał przynajmniej od roku.
W trakcie badań fal mózgowych za pomocą elektroencefalografu (EEG) zastosowano dwa warianty: pary siedziały obok siebie, trzymając się za ręce, lub przebywały w osobnych pomieszczeniach.

Scenariusz badań powtórzono w sytuacji, kiedy kobieta odczuwała delikatny ból w ramieniu.
Rezultaty eksperymentu dowodzą, że już samo bycie blisko siebie, nawet bez trzymania się za ręce, skutkowało pewną synchronizacją fal mózgowych w zakresie fal alfa, które odpowiadają za koncentrację uwagi.

Poziom empatii wobec partnerki wpływa na redukcję odczuwanego przez kobietę bólu

Co więcej, zauważono, że kiedy kobieta odczuwała ból i para trzymała się za ręce, synchronizacja wzrastała najbardziej. Natomiast słabła, gdy mężczyzna nie mógł dotknąć partnerki odczuwającej ból.

Wyniki innych badań pokazały, że w podobny sposób w takiej sytuacji słabnie synchronizacja rytmu serca i oddechu.
Jak podsumowuje Pavel Goldstein: – Wydaje się więc, że ból całkowicie przerywa tę synchronizację, a dotyk ją przywraca.

Poza tym badacze doszli do wnioski, że poziom synchronizacji fal mózgowych uzależniony jest też od stopnia empatii, jaką okazywał partner. Im wyższy, tym lepsze zestrojenie, a tym samym ból stawał się mniej odczuwalny.

Zdaniem naukowców jest wysoce prawdopodobne, że z tym zjawiskiem może wiązać się uwalnianie przez mózg związków, które wpływają kojąco i łagodzą uczucie bólu.

Pavel Goldstein podkreśla, że aby dokładnie zbadać, jak zachodzące u partnerów zestrojenie aktywności mózgu redukuje ból, konieczne są dalsze badania.

A.I., źródła: PAP, University of Colorado Boulder.

Tagi:
Witryna używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. zamknij