Pantera śnieżna, nazywana także irbisem, nie należy już do gatunków zagrożonych wymarciem! Ogłosiła to Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i Zasobów Naturalnych 14 września 2017 roku (jak podają „RIA Wiadomości”).
Obecnie na świecie żyje około 7500 panter śnieżnych. Zamieszkują centralną i południową Azję oraz terytorium Rosji. Status gatunku zagrożonego wymarciem nadaje się przy zmniejszeniu populacji do 2500 osobników. Przy czym ich liczebność w ciągu ostatnich dwóch pokoleń musi zmniejszyć się o ponad 20 proc.
Niezależnie od wykreślenia pantery śnieżnej z listy nadal jest ona na granicy wyginięcia. Z tego powodu nadano jej nowy status – „gatunku zagrożonego”.
Zagrożenie dla panter śnieżnych stanowili kłusownicy, zabijający je dla futra. Sierść irbisa jest bardzo długa, gęsta i puszysta, z gęstym podszerstkiem. Właśnie walka z kłusownikami pomogła zwiększyć populację zwierząt. Jeszcze jedno niebezpieczeństwo wiąże się z utratą siedlisk na skutek zmian klimatu i zagospodarowywania nowych terenów przez człowieka.
Ulubione miejsca irbisa to skaliste tereny górskie, miejsca kamieniste, osypiska. Tutaj łatwiej schować się przed niepogodą i znaleźć miejsce na zasadzkę.
Pantera śnieżna prowadzi samotny tryb życia na swoim terytorium o powierzchni około 160 km kw. Siedliska samców częściowo pokrywają się z terytoriami 1-3 samic.
Do powiększenia rodziny nie dochodzi u irbisów co roku. Po trzymiesięcznej ciąży samica ma od jednego do pięciu kociąt, które rodzą się ślepe. Już trzymiesięczne kocięta są zdolne podążać za matką, a w wieku 5-6 miesięcy – uczestniczyć w polowaniu.
Dorosłe samce pantery osiągają długość do 2,1 m i ważą 65-75 kg. Ogon zwierzęcia stanowi ponad ¾ długości jego ciała. Umożliwia on panterze skoki w dal do 6 m i do 3 m wzwyż. Irbis poluje w nocy, czatując na ofiarę na skale. W ciągu dnia wypoczywa w legowisku.
Jeszcze jedną szczególną cechą irbisa jest jego zamiłowanie do zaśnieżonych pagórków. Pantera bawi się, zjeżdżając na plecach ze stromej góry, na dole obraca się na łapy. Po zabawie zwierzęta uwielbiają wygrzewać się na słońcu.
Tekst oryginalny ukazał się w rosyjskiej edycji „The Epoch Times” dnia 2017-09-21, link do artykułu: http://www.epochtimes.ru/horoshie-novosti-snezhnyj-bars-isklyuchyon-iz-spiska-vymirayushhih-zhivotnyh-99042127/