Dbaj o dziąsła, najnowsze badania pokazują, dlaczego jest to ważne

Choroby dziąseł mają wpływ nie tylko na stan jamy ustnej (rgerber / Pixabay)

Choroby dziąseł mają wpływ nie tylko na stan jamy ustnej (rgerber / Pixabay)

Amerykańscy naukowcy potwierdzili wcześniejsze hipotezy, że infekcje dziąseł mogą podnosić ryzyko wystąpienia raka żołądka. Specjaliści opublikowali wyniki badań na łamach „Journal of Periodontology”.

Zespół pracujący w New York University College of Dentistry pod kierownictwem dr Yihong Li przebadał 35 osób ze zdiagnozowanymi przedrakowymi zmianami w żołądku oraz osoby wolne od takich zmian.

U 32 proc. osób z wykrytymi zmianami w żołądku, czyli u co trzeciego badanego, stwierdzono krwawienia dziąseł, które mogą świadczyć o chorobie przyzębia. Objaw ten występował rzadziej u osób, u których nie zarejestrowano stanu przedrakowego w żołądku. Wśród tej grupy pacjentów odnotowano je u co piątego badanego, co stanowiło 22 proc.

Ponadto zaobserwowano, że osoby cierpiące na przedrakowy stan żołądka posiadały w jamie ustnej znacznie więcej różnego typu bakterii, które sprzyjają infekcjom dziąseł.

Zdaniem dr Yihong Li bakterie bytujące w jamie ustnej wytwarzają szkodliwe substancje, powodujące bezpośrednie uszkodzenie tkanki oraz wywołujące reakcję odpornościową organizmu, która też może się do tego przyczynić. Zmiany przedrakowe mogą być skutkiem tego procesu.

Siedlisko bakterii w jamie ustnej stanowią kieszonki dziąseł. Gromadzą one bakterie, które trudno jest usunąć nawet poprzez regularne i dokładne szczotkowanie zębów.

Dr Jean Wactawski-Wende z Uniwersytetu w Buffalo w rozmowie z Reutersem stwierdziła, że tego rodzaju bakterie nie tylko mogą wywołać stan zapalny jamy ustnej, ale są zdolne przenikać w inne rejony przewodu pokarmowego, także do żołądka.

A.I., źródło: PAP.

Tagi:
Witryna używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. zamknij