Podczas jesiennych wypraw w Bieszczadach i Beskidzie Niskim można zobaczyć lubujące się w mokrym i wilgotnym terenie salamandry plamiste, które w tym roku nieco wcześniej niż zwykle rozpoczęły okres godowy. Zwana też jaszczurem ognistym lub jaszczurem plamistym salamandra jest największym w Europie płazem ogoniastym. Osiąga do 25 cm długości. Samce są bardziej smukłe niż samice.
Salamandry plamiste mają czarną skórę upstrzoną żółtymi bądź pomarańczowymi plamami o rozmaitych kształtach i wielkości. Każdy osobnik ma inny wzór na ciele. Charakterystyczne ubarwienie ma informować potencjalnych wrogów, że jest jadowitą istotą: skóra płaza zawiera liczne gruczoły jadowe.
– Powtarzające się ostatnio opady deszczu przyśpieszyły przypadający zazwyczaj na połowę września okres godowy salamandry plamistej. W konsekwencji podczas wędrówek po lesie nietrudno je spotkać. Salamandra woli poruszać się w środowisku mokrym i wilgotnym – tłumaczy Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Krośnie.
Dodaje, że są to jedyne w Polsce płazy, które odbywają gody we wrześniu.
Wówczas to, jak opowiada leśnik, bez trudu można na nie natrafić: „w wilgotnych lasach liściastych Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Prawie pewne są spotkania z tym płazem w drodze na szczyt Cergowa przy Złotej Studzience w Beskidzie Niskim”. Należy jednak pamiętać, aby nie dotykać salamandry plamistej, bo może to być niebezpieczne dla zdrowia. Wydzielina z gruczołów jadowych płaza drażni śluzówkę, może też podrażnić oczy, jeśli przetrzemy je ręką, którą dotykaliśmy zwierzęcia.
Salamandry plamiste przez trzy miesiące po urodzeniu przebywają w wodzie. Gdy się przeobrażą, wychodzą na ląd. W środowisku naturalnym mogą dożyć ok. 10 lat. W wieku 3-4 lat osiągają dojrzałość płciową. W skład ich pożywienia wchodzą m.in. dżdżownice, ślimaki, gąsienice. Powszechnie występują w krajach Europy Środkowej i Południowej. W Polsce bytują głównie w Karpatach i Sudetach.
Salamandry plamiste są objęte ochroną.
A.I., źródła: PAP, ekologia.pl, medianauka.pl, Wikipedia.