Widok jak przez różowe okulary. Chociaż wygląda jak bajkowa sceneria, to całkowicie naturalne zjawisko. Po raz kolejny wody słonego jeziora w parku Westgate w Port Melbourne na południu Australii przemieniły swój kolor na różowy. Co przyczynia się do tego, że możemy podziwiać ten iście baśniowy cud natury?
Z palety barw Natury
Jezioro w parku Westgate jest dziełem człowieka, ale to nie jemu zawdzięcza swą niecodzienną zdolność. Powstało w celu odtworzenia słonych mokradeł, które dawniej istniały na tym obszarze.
Spektakularną barwę jezioro zyskało za sprawą doskonałej kombinacji naturalnych czynników, czyli odpowiednio wysokiego zasolenia – wyższego niż poziom soli w morzu, bardzo ciepłej temperatury, nasłonecznienia i niskiej ilości opadów.
Takie warunki sprzyjają zachodzeniu procesu fotosyntezy u mieszkających w solnej skorupie alg. Glony produkują wówczas naturalny czerwony pigment (beta-karoten), nadający wodzie wyjątkową barwę.
Osobliwy kolor jeziora utrzyma się do późnej jesieni. Wraz z nadejściem chłodniejszych dni i częstszego deszczu jezioro odzyska swą „normalną” niebieską barwę.
Władze parków w stanie Wiktoria podają, że jezioro zmieniło po raz pierwszy barwę na przełomie grudnia i stycznia 2012/2013 i od tamtej pory co roku w ciepłej porze staje się różowe.
Wcześniej nie zaobserwowano różowienia tego jeziora. Być może dopiero ok. 6 lat temu w wodzie pojawiły się niezbędne warunki do przebiegu procesu fotosyntezy u alg.
Przedstawiciele władz parków w stanie Wiktoria zapewniają, że różowy odcień wody nie jest niebezpieczny dla zwierząt ani roślin bytujących w okolicy jeziora. Ostrzegają jednak ludzi, by nie mieli styczności z wodą.
W innych zakątkach
Różowe tafle wód podczas upałów przybierają m.in. jeziora Crosbie, Becking, Kenyon i Hardy w Murray-Sunset National Park, jezioro Tyrrell, jezioro Hillier i Hutt Lagoon, które przyciągają uwagę nie tylko okolicznych mieszkańców, lecz także stały się atrakcją turystyczną dla podróżnych z całego świata.
Podobne fenomeny natury można podziwiać np. nad jeziorem Retba na Półwyspie Zielonego Przylądka w Senegalu, w Boliwii nad Laguna Colorada, Masazirgol w Azerbejdżanie czy nad Laguna Rosa w Hiszpanii, nieopodal miasteczka Torrevieja.
Źródła: TVN Meteo, The Age, Road Trip Bus.