
Mieszkańcy przyglądają się różowej barwie roślin wodnych pokrywających małe sztuczne jezioro w Bruce, przedmieściach Canberry, Australijskie Terytorium Stołeczne, Australia, 24.09.2019 r. (LUKAS COCH/PAP/EPA)
Choć nie należy do słynnych różowych jezior, w ciągu ostatnich dni zyskał sławę, pojawiając się w mediach społecznościowych w licznych postach. Nie wiadomo, czy popularność zawdzięcza nie do końca odpowiedniemu określeniu „pink lake”, bo wprawdzie różowy rzeczywiście jest, ale jeziorem już nazwać go nie można. Jedno jest pewne – z dnia na dzień stał się atrakcją turystyczną. Pokryty różem jak z dziecięcych baśni staw na Eardley Street w Bruce w Australii urzekł internautów.
„Malinowe” poszycie stawu
Staw zmienił się niemal z dnia na dzień. Jak się zaróżowił? Otóż ten niecodzienny wygląd to sprawka paproci z gatunku Azolla pinnata, która jest ciepłolubna i występuje na terenie Afryki, Azji (Brunei Darussalam, Chin, Indii, Japonii, Korei i Filipin), a także na niektórych obszarach Australii.

Małe sztuczne jezioro pokryte różowymi roślinami wodnymi, na wodzie prawdopodobnie łyska australijska, Bruce, przedmieścia Canberry, Australijskie Terytorium Stołeczne, Australia, 24.09.2019 r. (LUKAS COCH/PAP/EPA)
To mała paproć, jej unoszące się na tafli wody trójkątne liście osiągają długość około 2,5 cm. Każdy liść składa się z wielu zaokrąglonych bądź kanciastych 1- lub 2-milimetrowych listków, które zachodzą na siebie. Pokrywają je włoski, co sprawia wrażenie, jakby patrzyło się na aksamit.
Według doniesień to, że roślina jest różowa, zwykle świadczy o dobrej jakości wody.

Zabarwione na różowo liście paproci Azolla pinnata, pokrywające małe sztuczne jezioro w Bruce, przedmieściach Canberry, Australijskie Terytorium Stołeczne, Australia, 24.09.2019 r. (LUKAS COCH/PAP/EPA)
Reaguje na otoczenie
Paproć przeważnie ma barwę zieloną, jednak na skutek czynników zewnętrznych może zmieniać kolor, przybierając odcienie różu, purpury. Roślina jest wrażliwa m.in. na chłód, silne działanie promieni słonecznych, a także inne czynniki stresowe, tj. zasolenie, niedostatek substancji odżywczych, które mogą powodować zmianę zabarwienia.
Jak tłumaczą biolodzy, zdarza się, że roślina przebarwia się z zielonego na różowy kolor ze względu na niską zawartość fosforu w wodzie.

Paproć Azolla pinnata przeważnie ma barwę zieloną, jednak na skutek czynników zewnętrznych może zmieniać kolor, przybierając odcienie różu, purpury. Widok na staw w Bruce, przedmieścia Canberry, Australijskie Terytorium Stołeczne, Australia, 24.09.2019 r. (LUKAS COCH/PAP/EPA)
Zdaniem ekspertów Azolla pinnata zaróżowiła się przez antocyjany, czyli pigmenty, które również nadają kolor malinom i jagodom.
Uspokojono również mieszkańców i turystów przybywających podziwiać aksamitny dywan, że roślina nie zagraża życiu ludzi, zwierząt ani roślin.
Zatem nacieszmy oczy, zanim bajkowy widok zniknie.
Źródło: The Canberra Times, Wikipedia.