W najbliższą niedzielę zgodnie z nowymi przepisami większość sklepów będzie zamknięta. Według obowiązującej od 1 marca ustawy w każdym miesiącu br. handel będzie dozwolony w pierwszą i ostatnią niedzielę. Amatorzy niedzielnych zakupów kolejny raz będą się mogli na nie wybrać 25 marca. W 2018 roku przypada 21 niedziel handlowych. Inspektorzy pracy będą sprawdzać, czy sklepy nie łamią zakazu.
Kalendarz funkcjonowania sklepów w świetle nowych przepisów
Ze względu na wypadającą w przyszłym miesiącu Wielkanoc sklepy będą otwarte w niedzielę tylko 29 kwietnia. Od maja do listopada nie przepadnie żadna niedziela handlowa. Zatem Polacy będą mogli zrobić niedzielne sprawunki – 6 i 27 maja, 3 i 24 czerwca, 1 i 29 lipca, 5 i 26 sierpnia, 2 i 30 września, 7 i 28 października oraz 4 i 25 listopada.
Dla odmiany w grudniu zakaz handlu będzie obowiązywał tylko w jedną niedzielę – 9 grudnia. W pozostałe niedziele sklepy będą czynne.
Od 1 stycznia 2019 roku zakaz handlu stanie się pełniejszy: sklepy będą mogły być otwarte w ostatnią niedzielę w miesiącu oraz w niedzielę przed Wielkanocą i dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia. Łącznie będzie 15 możliwości zrobienia niedzielnych zakupów ciągu roku.
Od 1 stycznia 2020 roku ograniczenie będzie jeszcze większe. Zacznie obowiązywać zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku, czyli dwóch niedziel przed świętami Bożego Narodzenia, jednej przed Wielkanocą i czterech dodatkowo: ostatnich niedziel stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.
Dodatkowo w ustawie wprowadzono zapis, że w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy do godz. 14.
Zakaz nie będzie dotyczył wszystkich placówek
Sporządzono katalog 32 wyłączeń. Przepisom nie będą podlegały piekarnie, cukiernie, lodziarnie, stacje paliw płynnych, kwiaciarnie, punkty handlujące kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach, zakłady pogrzebowe, sklepy z pamiątkami, sklepy z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych oraz placówki pocztowe.
Aby zapobiec próbom nadużyć, czyli by pod szyldem np. kwiaciarni nie sprzedawano innych artykułów niż wynika to z nazwy placówki, zapisano w ustawie, że w kwiaciarniach handel w niedziele będzie zgodny z prawem tylko wtedy, gdy przeważająca działalność będzie polegać na sprzedaży kwiatów. Analogicznie w piekarniach, cukierniach oraz lodziarniach – działalność ma polegać na handlu wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi.
W podróży nie powinniśmy mieć problemów z zakupami w niedziele
Zakaz nie dotyczy jednak placówek handlowych w zakładach hotelarskich oraz prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku, a także placówek organizowanych wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych.
Zakazem nie muszą się przejmować również osoby podróżujące, bowiem w niedziele otwarte będą również placówki handlowe na dworcach, w portach i przystaniach morskich, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej, a także na morskich statkach handlowych, statkach powietrznych, platformach wiertniczych i innych budowlach morskich.
Z zakazu wyłączono też sprzedaż ryb zarówno „z burty”, jak i z punktów pierwszej sprzedaży.
Bez zmian będą funkcjonowały sklepy na terenie jednostek więziennych, wojskowych, w aptekach i punktach aptecznych, w zakładach leczniczych dla zwierząt, w hurtowniach farmaceutycznych, a także w zakładach leczniczych przeznaczonych dla osób wymagających całodobowego monitoringu.
Właściciel sklepu, chcąc prowadzić handel w niedzielę, będzie musiał sam stanąć za ladą
Zarówno właściciele sklepów, jak i placówek działających na zasadzie franczyzy będą mogli prowadzić niedzielny handel wyłącznie wtedy, gdy sprzedaż będą prowadzili „we własnym imieniu i na własny rachunek”.
Sezonowe wstrzymanie zakazu
Placówki prowadzące handel częściami zamiennymi i maszynami rolniczymi od 1 czerwca do 30 września każdego roku kalendarzowego będą mogły być czynne we wszystkie niedziele.
Zakaz handlu w niedziele nie będzie obowiązywał także na terenach rolno-spożywczych rynków hurtowych oraz w placówkach prowadzących skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego.
Co grozi za złamanie przepisów?
Za nieprzestrzeganie przepisów zakazu handlu w niedziele można otrzymać grzywnę w wysokości od 1 tys. zł do 2 tys., a w skrajnych przypadkach inspektor pracy będzie mógł skierować wniosek do sądu o nałożenie 100 tys. zł kary. Według nowej litery prawa za uporczywe łamanie ustawy przewidziano karę ograniczenia wolności.
Właściciele sklepów mogą spodziewać się kontroli
Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada, że już 11 marca we wszystkich powiatach będą prowadzone kontrole. Inspektorzy sprawdzą czy firmy przestrzegają nowych przepisów dotyczących ograniczenia handlu w niedziele.
Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy podkreślił, że skontrolowanie, czy dany sklep był otwarty w niedzielę, może odbyć się także w innym terminie. Weryfikację można bowiem przeprowadzić m.in. na podstawie ewidencji czasu pracy czy raportów z kas fiskalnych.
A.I., źródło: PAP.